Mobil Servis Hattı | 0533 092 65 69

Sosyal Medyada Biz}

Petek Temizliği

Petek Temizliği

Evlerde, iş yerlerinde yani ısınma ihtiyacının olduğu hemen her yerde bu ihtiyacı petekler ile gideririz. Bir kazandan çıkan sıcak hava, su veya buharı peteklerde dolaşarak ısınmaya yardımcı olur. Zamanla suların kireçli olmasından dolayı kireçlerin ve sulardan gelen diğer pisliklerin radyatörleri tıkaması ısınma problemlerini ortaya çıkarır. Bu durum kombi ısısını yükseltseniz bile ısının artmamasına neden olur. Bu problemlerin ortadan kaldırılması için peteklere su geçişini sağlayan borular temizlenmelidir. Petek temizliği yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Peteklerin sökülüp tazyikli su kullanmak
Petek temizliği için üretilen kimyasal maddeler kullanmak
Özel petek temizliği makinesi kullanmak
Önceden bu yollardan ilki tercih edilip insanlar kendi imkânlarıyla petekleri söküp tazyikli su kullanarak petek temizliği yapıyordu. Bu iş için İdeal yer banyolardır. Fakat bu işlem profesyonel bir tesisatçı yardımı almadan oldukça zor ve uzun süren bir işlemdir. Ayrıca petekler söküldüğü zaman içlerine oksijen girer. İçlerine oksijen giren petekler kısa bir zaman sonra paslanmaya başlar. Bu yol ile petek temizliği sadece petekleri temizler, boruların içindeki kireç ve pislikler tam anlamıyla temizlenemez. Bu nedenle evde peteklerin sökülerek yapıldığı petek temizliği tavsiye edilmiyor. Günümüzde bu temizleme işlemi için üretilen kimyasal ilaçlar ve temizlik esnasında kullanılacak makineler vardır. Bu kimyasal maddeler ve makineler sayesinde petekler sökülmeden, petek içindeki borular etrafı kirletmeden basit bir uygulama ile temizlik gerçekleştirilir. Petek temizliği işlemi kimyasal maddeler ve özel kullanım gerektiren makineler sayesinde yapıldığı için bu işlem profesyonel tesisatçı firmalar tarafından yapılmaktadır. Petek temizliğinde tercih ve tavsiye edilen yöntem de budur. Hemen her yerde petek temizleme işini gerçekleştiren özel tesisatçı firmalar bulunmaktadır. Bu tesisatçı firmalar kolayca, bu temizliğin yapılması gerektiği anda bu temizlik için özel üretilen kimyasal maddeler ve yine bu temizliğin yapılması için üretilen makineleri kullanarak yaparlar. Petek temizliği işleminde temel amaç kaloriferdeki ısınma sorununu ortadan kaldırmaktır. Peteklerde su akışı olması gereken şekilde sağlanmadığı zaman ısınma sorunu ortaya çıkar. Petek temizliği yapıldığında borulardaki sularda bulunan kireç ve diğer pislikler özel kimyasal maddeler tarafından temizlenir ve boru içindeki su akışı normal seviyesine ulaşır. Petek temizliği işleminde kullanılan kimyasal maddeler çamaşır suyu, tuz ruhu gibi ilaçlar değillerdir. Bu kimyasal maddeler petek temizliği işlemi için özel olarak üretilmişlerdir. Petek temizliği yaptırdığınız tesisatçı firmaya kullandıkları kimyasal maddenin markasını ve içeriğini sorabilirsiniz. Ayrıca petek temizliği işlem sürecinin nasıl olacağını sormanız da tesisatçı firmanın müşterinin memnuniyeti için daha sağlıklı ve etkin bir iş ortaya koymasında önemli bir rol oynar. Petek temizliği konusunda hemen her firma aynı işlemleri uygular. Bu işlem genel hatlarıyla şu sırayı izler:

Kalorifer sistemi içindeki kirli su boşaltılır.
Kimyasal madde tesisata dökülür ve sistem çalıştırılır.
Sistemde bulunan kimyasal nötralize edilir.
Sisteme taze su basılır.
Peteklerin havası alınır.
İşlem sonlandırılarak tesisat test edilir.

Sistemdeki kirli suyun boşaltılması
Petek temizliği işlemi sistemideki kirli suyun boşaltılması ile başlar. Bu işlem genellikle banyoda gerçekleştirilir. Kirli suyun giderden gönderilmesi için banyo tercih edilir. Banyodaki havlupan sökülür. Havlupan söküldükten sonra makinenin tesisata montajı yapılır.Bu temizlik sırasında kullanılan makinenin kendi hortumları vardır. Bu hortumların bir ucu makineye bağlanır.Hortumun diğer ucu da havlupanın söküldüğü vanaya bağlanır. İkinci hortum ise diğer vanaya bağlanır. Bu hortumun diğer ucu da suyun tahliyesi için banyoda bulunan klozete bırakılır. Tesisata su verebilmek için şebeke hattından banyodaki en yakın yerden su ihtiyacı karşılanır. Genellikle duş başlığının sökülerek hortumun bağlanması ile bu su ihtiyacı karşılanır. Şebeke hortumunu da makineye bağladıktan sonra su açılır. Makineye yeteri kadar su doldurulur. Daha sonra ön yıkama işlemine geçilir. Ön yıkama sistemde bulunan kirli suyun tahliye yoluyla sistemden atılmasıdır. Temiz su gelene kadar sisteme su basılır. Bu işlem yaklaşık 30 dakika sürer.

Kimyasal maddenin tesisata dökülmesi
Ön yıkama işleminden sonra sıradaki aşama kimyasalın makineye doldurularak sistem içinde dolaşmasını sağlama aşamasıdır. Bu aşama petek temizliği işleminin ikinci aşamasıdır. Bu işlemde netlikle kolaya kaçılmamalıdır. Bu işlemin doğru uygulanması için sisteme pompa ile özel kimyasal ilaç basılır ve petekler sırası ile vanalardan açılıp kapatılır. Böylece su bütün sistemde dolaşır. Kimyasal maddeli su bütün sistemde yeterli bir şekilde dolaştıktan sonra bu su sistemden uzaklaştırılır. Daha önceden de belirtildiği gibi petek temizliğinin bu aşamasında netlikle petek temizliği için üretilmiş olan özel kimyasal ilaçlar kullanılmalıdır. Bu işlem yaklaşık 90 dakika sürer.

Sistemde bulunan kimyasalın nötralize edilmesi
Petek temizliği işleminin bu aşamasında sisteme basılan kimyasal nötralize edilmelidir. Bunun sebebi ise bir önceki aşamada sisteme basılan kimyasal ilacın asitli bir yapıda olmasıdır. Petek temizliğinde nötralize aşamasında da her petekte ayrı ayrı nötralize toz ilave edilen su dolaştırılmalıdır. Nötralize işlemi de kimyasal yıkama işleminde olduğu gibi her petekte nötralize toz ilave edilmiş su dolaştırılır. Burada amaç kimyasal maddenin etkisini yok etmektir. Sistemin her yerinde bu tozlu su dolaştırıldıktan sonra bu aşama da sona erer. Bu işlem yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Sisteme taze su basılması
Petek temizliği işleminde son aşamalardan biri sisteme taze su basılmasıdır. Nötralize edilen peteklere makine vasıtası ile taze su basılır. Petekler sisteme bağlanır.

Peteklerin havasının alınması
Sisteme su basıldıktan sonra en son işlem olarak peteklerin havası alınır.Sisteme bağlanan peteklerin havası alındıktan sonra ve kombinin basınç ayarları yeniden yapıldıkran sonra son aşama da gerçekleştirilmiş olur.

Petek temizliği bittikten sonra tesisat test edilir. Bu işlemden sonra temizlik bitmiş olur.

Ortalama bir dairede 6 tane radyatör bulunmaktadır. Yani ortalama bir dairenin petek temizleme işi genellikle 3 – 4saat sürer. Ancak bu durum tesisatın kirliliğine ve tesisatın radyatör sayısına göre değişiklik göstererek en az üç saat en fazla 5 veya 6 saat sürmektedir.

Peki, petek temizliği ne kadar süre ile yapılmalıdır? Tesisatçı firmalara göre bu temizliğin her yıl yapılmasına gerek yoktur. 2 yılda bir temizleme yapılarak peteklerin randımanlı çalışması sağlanabilir.

Bu temizliğin yararları nelerdir?
Petek temizleme peteklerde kireç ve tortuların yol açtığı tıkanıklıkları önler.
Kombinizin daha verimli çalışmasını sağlar.
Temizlik sayesinde tesisatınızın arıza riski ortadan kalkar.
Kaloriferlerin geç ısınma sorunu önlenerek çabucak ısınma sağlanır.
Kombilerin daha az enerji harcaması sebebiyle faturalarınızdaki rakamlar azalır.

Kısacası; bu temizlik ısınma ihtiyacımızda önemli bir rol oynar. Suların kireçli olması durumu tıkanıklığa neden olur. Böyle durumlarda kombi ısısını yükseltseniz bile yeterli ısıya ulaşamazsınız. Suların kireçli olmasına veya sulara yabancı maddeler karışmasına engel olamazsınız. Fakat peteklerinizi temizleterek bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Yani ısı sorununu ortadan kaldırmak için netlikle bu işi profesyonel yapan tesisatçı firmalarla görüşüp derli topluca petek temizliği yaptırmanız gerekmektedir.

 


WhatsApp WhatsApp Tıkla
Yandex.Metrica
Beylikdüzü Su Tesisatçısı    Esenyurt Su Tesisatçısı     Beylikdüzü Tesisatçı    Avcılar Su Kaçağı Tespiti    Büyükçekmece Su Tesisatçısı