Mobil Servis Hattı | 0533 092 65 69

Sosyal Medyada Biz}

Petek Temizliği

Petek Temizliği

PETEK TEMİZLİĞİ

Evlerde, iş yerlerinde yani ısınma ihtiyacının olduğu hemen her yerde bu ihtiyacı petekler ile gideririz. Bir kazandan çıkan sıcak hava, su ya da buharı peteklerde dolaşarak ısınmaya yardım eder. Zamanla suların kireçli olduğundan kaynaklı kireçlerin ve sulardan gelen diğer pisliklerin radyatörleri tıkaması ısınma sorunlarıni ortaya menfaatir. Bu durum kombi ısısını yükseltseniz bile ısının artmamasına neden olur. Bu sorunların ortadan kaldırılması için peteklere su geçişini sağlayan borular temizlenmelidir. Petek Temizliği yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Peteklerin sökülüp tazyikli su kullanmak
Petek temizliği için üretilen kimyasal maddeler kullanmak
Özel petek temizliği makinesi kullanmak
Önceden bu şekilderdan ilki tercih edilip insanlar kendi imkânlarıyla petekleri söküp tazyikli su kullanarak petek temizliği yapıyordu. Bu iş için İdeal yer banyolardır. Fakat bu prosedür profesyonel bir Tesisatçı yardımı almadan son derece zor ve uzun süren bir prosedürdir. Ayrıca petekler söküldüğü zaman içlerine oksijen girer. İçlerine oksijen giren petekler kısa bir zaman sonra pkatiyennmaya başlar. Bu yol ile petek temizliği yalnızca petekleri temizler, boruların içindeki kireç ve pislikler tam anlamıyla temizlenemez. Bu nedenle evde peteklerin sökülerek yapıldığı petek temizliği tavsiye edilmiyor. Günümüzde bu temizleme prosedürü için üretilen kimyasal ilaçlar ve temizlik esnasında kullanılacak makineler vardır. Bu kimyasal maddeler ve makineler vasıtası ile petekler sökülmeden, petek içindeki borular etrafı kirletmeden kolay bir uygulama ile temizlik gerçekleştirilir. Petek temizliği prosedürü kimyasal maddeler ve özel kullanım gerektiren makineler vasıtası ile yapıldığı için bu prosedür profesyonel Tesisatçı firmalar tarafından yapılmaktadır. Petek temizliğinde tercih ve tavsiye edilen teknik de budur. Hemen her yerde Petek Temizleme işini gerçekleştiren özel Tesisatçı firmalar bulunmaktadır. Bu Tesisatçı firmalar basitçe, bu temizliğin yapılması gerektiği anda bu temizlik için özel üretilen kimyasal maddeler ve yine bu temizliğin yapılması için üretilen makineleri kullanarak yaparlar. Petek temizliği prosedüründe temel amaç kaloriferdeki ısınma problemini ortadan kaldırmaktır. Peteklerde su akışı olması gereken biçimde sağlanmadığı zaman ısınma problemi ortaya çıkar. Petek temizliği yapıldığında borulardaki sularda bulunan kireç ve diğer pislikler özel kimyasal maddeler tarafından temizlenir ve boru içindeki su akışı normal seviyesine ulaşır. Petek temizliği prosedüründe kullanılan kimyasal maddeler çamaşır suyu, tuz ruhu gibi ilaçlar değillerdir. Bu kimyasal maddeler petek temizliği prosedürü için özel olarak üretilmişlerdir. Petek temizliği yaptırdığınız Tesisatçı firmaya kullandıkları kimyasal maddenin markasını ve içeriğini sorabilirsiniz. Ayrıca petek temizliği prosedür sürecinin nasıl olacağını sormanız da Tesisatçı firmanın müşterinin memnuniyeti için daha sağlıklı ve etkin bir iş ortaya koymasında önemli bir rol oynar. Petek temizliği konusu ile ilgili hemen her firma aynı prosedürleri uygular. Bu prosedür genel hatlarıyla şu sırayı izler:

                   

 

Kalorifer sistemi içindeki kirli su boşaltılır.
Kimyasal madde tesisata dökülür ve sistem çalıştırılır.
Sistemde bulunan kimyasal nötralize edilir.
Sisteme taze su basılır.
Peteklerin havası alınır.
İşlem sonlandırılarak tesisat test edilir.

Sistemdeki kirli suyun boşaltılması
Petek temizliği prosedürü sistemideki kirli suyun boşaltılması ile başlar. Bu prosedür genelde banyoda gerçekleştirilir. Kirli suyun giderden gönderilmesi için banyo tercih edilir. Banyodaki havlupan sökülür. Havlupan söküldükten sonra makinenin tesisata montajı yapılır.Bu temizlik sırasında kullanılan makinenin kendi hortumları vardır. Bu hortumların bir ucu makineye bağlanır.Hortumun diğer ucu da havlupanın söküldüğü vanaya bağlanır. İkinci hortum ise diğer vanaya bağlanır. Bu hortumun diğer ucu da suyun tahliyesi için banyoda bulunan klozete bırakılır. Tesisata su verebilmek için şebeke hattından banyodaki en yakın yerden su ihtiyacı karşılanır. Genellikle duş başlığının sökülerek hortumun bağlanması ile bu su ihtiyacı karşılanır. Şebeke hortumunu da makineye bağladıktan sonra su açılır. Makineye yeterince su doldurulur. Daha sonra ön yıkama prosedürüne geçilir. Ön yıkama sistemde bulunan kirli suyun tahliye yoluyla sistemden atılmasıdır. Temiz su gelene kadar sisteme su basılır. Bu prosedür aşağı yukarı 30 dakika sürer.

Kimyasal maddenin tesisata dökülmesi
Ön yıkama prosedüründen sonra sıradaki aşama kimyasalın makineye doldurularak sistem içinde dolaşmasını sağlama aşamasıdır. Bu aşama petek temizliği prosedürünün ikinci aşamasıdır. Bu prosedürde netlikle basita kaçılmamalıdır. Bu prosedürün doğru uygulanması için sisteme pompa ile özel kimyasal ilaç basılır ve petekler sırası ile vanalardan açılıp kapatılır. Böylece su tüm sistemde dolaşır. Kimyasal maddeli su tüm sistemde yeterli bir biçimde dolaştıktan sonra bu su sistemden uzaklaştırılır. Daha daha önceden de ifade edildiği gibi petek temizliğinin bu aşamasında netlikle petek temizliği için üretilmiş olan özel kimyasal ilaçlar kullanılmalıdır. Bu prosedür aşağı yukarı 90 dakika sürer.

Sistemde bulunan kimyasalın nötralize edilmesi
Petek temizliği prosedürünün bu aşamasında sisteme basılan kimyasal nötralize edilmelidir. Bunun nedeni ise bir önceki aşamada sisteme basılan kimyasal ilacın asitli bir yapıda olmasıdır. Petek temizliğinde nötralize aşamasında da her petekte tek tek nötralize toz ilave edilen su dolaştırılmalıdır. Nötralize prosedürü de kimyasal yıkama prosedüründe olduğu gibi her petekte nötralize toz ilave edilmiş su dolaştırılır. Burada amaç kimyasal maddenin etkisini yok etmektir. Sistemin her yerinde bu tozlu su dolaştırıldıktan sonra bu aşama da sona erer. Bu prosedür aşağı yukarı 45 dakika sürmektedir.

Sisteme taze su basılması
Petek temizliği prosedüründe son aşamalardan biri sisteme taze su basılmasıdır. Nötralize edilen peteklere makine sayesinde taze su basılır. Petekler sisteme bağlanır.

Peteklerin havasının alınması
Sisteme su basıldıktan sonra en son prosedür olarak peteklerin havası alınır.Sisteme bağlanan peteklerin havası alındıktan sonra ve kombinin basınç ayarları tekrar yapıldıkran sonra son aşama da gerçekleştirilmiş olur.

Petek temizliği bittikten sonra tesisat test edilir. Bu prosedürden sonra temizlik bitmiş olur.

Ortalama bir dairede 6 tane radyatör bulunmaktadır. Yani ortalama bir dairenin Petek Temizleme işi genelde 1– saat sürer. Ancak bu durum tesisatın kirliliğine ve tesisatın radyatör sayısına göre değişiklik göstererek en az 1 saat en çok 1,5 saat sürmektedir.

Peki, petek temizliği ne kadar süre ile yapılmalıdır? tesisatçı firmalara göre bu temizliğin her yıl yapılmasına gerek yoktur. 2 yılda bir temizleme yapılarak peteklerin randımanlı çalışması sağlanabilir.

Bu temizliğin faydaları nelerdir?
Petek temizleme peteklerde kireç ve tortuların neden olduğu tıkanıklıkları önler.
Kombinizin daha verimli çalışmasını sağlar.
Temizlik vasıtası ile tesisatınızın arıza riski ortadan kalkar.
Kaloriferlerin geç ısınma problemu önlenerek çabucak ısınma sağlanır.
Kombilerin daha az enerji harcaması nedeniyle faturalarınızdaki rakamlar azalır.

Kısacası; bu temizlik ısınma ihtiyacımızda önemli bir rol oynar. Suların kireçli olması durumu tıkanıklığa neden olur. Böyle durumlarda kombi ısısını yükseltseniz bile yeterli ısıya ulaşamazsınız. Suların kireçli olmasına ya da sulara yabancı maddeler karışmasına engel olamazsınız. Fakat peteklerinizi temizleterek bu problema çözüm bulabilirsiniz. Yani ısı problemini ortadan kaldırmak için netlikle bu işi profesyonel yapan Tesisatçı firmalarla görüşüp düzenlica petek temizliği yaptırmanız gereklidir…

Beylikdüzü Petek Temizliği

12.087 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN


WhatsApp WhatsApp Tıkla
Yandex.Metrica
Beylikdüzü Su Tesisatçısı    Esenyurt Su Tesisatçısı     Beylikdüzü Tesisatçı    Avcılar Su Kaçağı Tespiti    Büyükçekmece Su Tesisatçısı