Mobil Servis Hattı | 0533 092 65 69

Sosyal Medyada Biz}

Petek Temizleme

Petek Temizleme

                                

Petek Temizleme

Kış aylarının gelmesi ile beraber peteklerin açıldığı zaman peteklerin çoğu noktasında ısınma problemu olduğunu, kombi ısı derecesinin yüksek olduğu halde ısının bir türlü artmadığını ve ısınma hızının düşük olduğunu görebiliriz. Bunun nedeni şebeke sularına diğer maddelerin petek borularını tıkamasıdır. Petek temizlemenin yapılmaması bu problemlerin oluşmasına ortam hazırlar. Peteklerde dolaşan sıcak su da suyun içinde kireç oluşmasına neden olur. Bu nedenler sıcak suyun yeterli hızda sirkülasyon yapamayıp için peteklerin verimli çalışmasına engel olur. Ayrıca yaz aylarında peteklerin kapatılmasından ötürü peteklerin açılacağı zaman peteklerin içinde biriken havanın alınması gerekir. Peteklerin havasının alınması sizin tarafınızdan birkaç dakikalık bir prosedürle yapılabilir. Ancak bu yolla her zaman sağlıklı sonuçlar alınmayabilir. Başta belirtilen problemler da dahil kalorifer petekleri hakkında neredeyse bütün problemler Petek Temizleme işiyle ortadan kalkar. Petek temizleme süresi dairedeki radyatör sayılarıyla orantılı ve peteklerin kirlilik durumuna göre değişiklik gösterir. İşin uzmanları her yıl olmasa bile en azından 2 yılda bir kışa girmeden Petek Temizleme işinin yapılması görüşündeler. Petek temizlemenin en basit ve güvenilir yolu bu işte uzman olan özel Tesisatçı firmalara yaptırmaktır. Fakat firmalara ihtiyaç duymadan evde kendiniz Petek Temizlemek istiyorsanız petekleri söküp tazyikli su ile petekleri yıkamalısınız. Ancak böyle bir temizleme yalnızca petekleri genel olarak temizlenizle sonuca erer. Yani kireç taşı ya da diğer maddelerin tıkadığı boruları tam anlamıyla temizlemez ve petek içine giren oksijen yüzünden peteklerinizin kısa süre içinde pkatiyennmasına neden olur.

Bu durumda ortaya çıkan pkatiyennmalar ise kalorifer peteklerinizin garanti kapsamında yer almaz. Çünkü kalorifer peteği firmaları peteklerinizi yerinizden sökmemeniz halinde size garanti koşulları sağlarlar. Bu neden de Petek Temizleme işinizde karşılacağınız bir olumsuzluktur. Sanıldığının aksine Petek Temizlemede ev içinde yapılan diğer temizliklerde kullanılan tuz ruhu, çamaşır suyu ya da diğer deterjanlar kullanılmaz. Petek temizleme için özel olarak üretilen kimyasal ilaçlar vardır. Bu ilaçlar asit içerdiğinden ötürü işin profesyonelleri tarafından kullanılmalıdır. Petek temizleme işindeki her firma farklı marka ilaç vedeğişik fonksiyonlerde makineler kullanabilirler. Petek temizleme yaptırırken beklentilerinizi belli etmek amacı ile ilaçların ne olduğunu ve makineleri nasıl kullandıklarını Tesisatçılara sorabilirsiniz. Bu da daha sağlıklı bir hizmet almanızı sağlayacaktır. Günümüzde her şeyin basit bir yolunun olduğu gibi bizler için bilhassa kış aylarındaki en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan ısınmanın yaratabileceği problemleri ortadan kaldırmak için de Petek Temizlemenin kolay ve etkin sonuçlar veren yolları vardır. Bu prosedürleri işin uzmanları basitçe yaparak ısınma probleminuzu ortadan kaldırırlar. Bu prosedürler sırası ile şu şekildedir:

Petek temizleme için ıslak zemini olan bir yer seçilir. Bu yer genelde banyo olur.
Banyodaki havlupan sökülür. Buraya makinenin bağlanması gereklidir.
Petek temizleme prosedüründe kullanılan özel makinelerin kendine ait hortumları bulunur. Makinelerin çeşitlerine ve markalarına göre bu hortumların sayısı 2 ya da 3 olur. Bu hortumlardan birinin sökülen havlupanın bağlı olduğu radyatör dönüş hattına bağlanır. Diğer ucu ise makineye bağlanır. İkinci hortum radyatör basma hattına bağlanır. Bu hortumun diğer ucu petek içindeki kireçli ve kirli suyun akıp gitmesi için bir gidere bırakılır. Bu gider şeklinde de genelde klozet ya da küvet tercih edilir. Makinenin diğer hortumu ise şebeke hattından temiz su ihtiyacının karşılanabileceği bir yere bağlanmalıdır. Duş başlığının çıktığı yere ya da banyodaki diğer bir musluğa bağlanan hortumun diğer ucu ise makinenin içine bırakılır. 2 hortumlu makinelerde önce kirli su gidere bırakılıp daha sonra temiz su alımı yapılır. Ancak 3 hortumlu makinelerde makineye bir hortum vasıtasıyla temiz su dolumu yapılırken diğer hortum vasıtası ile kireçli su gidere bırakılır. Bu biçimde Petek Temizleme prosedürünün süresi de azaltılmış olur.
Tüm hortumlar gerekli yerlere bağlandıktan sonra Petek Temizlemenin diğer aşamasına geçilir. Bir önceki aşamada da ifade edildiği gibi prosedürün bu kısmında temiz su tesisatından gelen su makine içine yeterli seviyeye gelecek biçimde doldurulur. Makineye temiz su dolarken diğer hortumun vanası açılarak petek borularının içinde birikmiş olan kireçli, kirli su ve tortu gidere boşaltılır. Bu prosedür hortumdan temiz su gelene kadar yapılır.
Daha sonra Petek Temizleme için özel olarak üretilen kireci ve tortuyu temizleyen kimyasal madde temiz su dolu olan makinenin içine boşaltılır. Suyun giderden akmasını sağlayan hortumun ucu makinenin filtre kısmına bağlanır. Vanalar açılır. Bu biçimde makine ve petekler arasında bir sirkülasyon oluşturulur. Makine çalıştırılınca makinede içinde kimyasal madde olan temiz su peteklere gönderilir. Bu esnada makine kapatılarak kısa bir süreliğine kombi açılır. Bunun nedeni ise ısıdan ötürü kirecin ve tortunun daha çabuk çözülebilecek olmasıdır. Bu aşamada makinenin filtresine bağlı olan dönüşüm hortumu vasıtası ile kireçli su makineye gelir ve temiz su peteklere gider. Petek temizlemenin bu kısmında tüm peteklerin vanası sırayla ayrı ayrı açılıp temiz suyun borulara gitmesi sağlanır. Bu prosedür her petekte aşağı yukarı olarak 15 dakika sürer. Bu süre peteklerin kireç durumuna ve sayısına göre değişebilir.
Petek temizlemede bir sonraki prosedür en başında yapılan prosedürün benzeridır. Fakat burada peteklerden kireçli ve kirli su yerine, petekleri temizlemek için kullanılan kimyasal maddenin olduğu su gelir. Dönüşüm hortumu yine aynı biçimde klozete bırakılır ve tesisata temiz su basılır. Bu aşamada kimyasal maddeyi borulardan temizlemek amaçlanır. Bu prosedür de her petek için tek tek yapılmaktadır. Bütün peteklerdeki kimyasal maddeli su boşalana kadar prosedür devam eder.
Kimyasal maddeli suyun peteklerinden boşalmasından sonra tesisata tekrar temiz su basılır. Bu su petekler içinde ısı sirkülasyonunu sağlayacak olan sudur.
Petek temizlemenin son aşaması olarak radyatörlerin havası alınır. Daha sonra tesisat test edilir.
Petek temizliğinin çoğu yararı vardır. Öncelikle Petek Temizleme kombinizi daha verimli biçimde çalışır hâle getirecektir. Kireç, tortu ya da suya karışan bir takım pislikler temizlendiği için su borularda daha çabucak hareket edecektir. Bu da ısı sirkülasyonu için büyük önem teşkil eder. Yani ısınma süreniz kirli ve kireçli petekler kullandığınız zamankinden çok daha az olur. Petek borularının her yerinde eşit ısıyı hissetmek mümkün olur. Borularda kireç ya da tortu biriken yerler hiçbir zaman tam anlamıyla ısınmaz. Bu nedenle peteklerin bazı kısımlarının hep soğuk olduğunu görürsünüz. Ancak Petek Temizleme bu problemu ortadan kaldırır. Kombinizin ısı ayarını çok fazla yükseltmeden yeterli ısı seviyesine erişebilirsiniz. Çünkü kombiniz temiz borularda ısı sirkülasyonu sağlamak için çok fazla enerji harcamaz. Bu da yakıt tasarrufu yapmanızda önemli bir rol oynar. Yakıt tasarrufu yaptığınız sürece de çevre kirliliğine olumlu bir katkıda bulunmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Petek Temizlemeye gerekli önemi verdiğiniz, derli toplu Aralıklarla Petek Temizleme işini yaptığınız takdirde kombi, kalorifer ve peteklerinizin daha uzun ömürlü olduğunu göreceksiniz. Petek temizlemeyi derli toplu olarak yaptığınız ya da yaptırdığınız takdirde farkı anlamanız çok basit olacaktır.

13.661 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN


WhatsApp WhatsApp Tıkla
Yandex.Metrica
Beylikdüzü Su Tesisatçısı    Esenyurt Su Tesisatçısı     Beylikdüzü Tesisatçı    Avcılar Su Kaçağı Tespiti    Büyükçekmece Su Tesisatçısı