Mobil Servis Hattı | 0533 092 65 69

Sosyal Medyada Biz}

Petek Temizleme

                        

Petek Temizleme
Kış aylarının gelmesi ile birlikte peteklerin açıldığı zaman peteklerin çoğu noktasında ısınma sorunu olduğunu, kombi ısı derecesinin yüksek olmasına rağmen ısının bir türlü artmadığını ve ısınma hızının düşük olduğunu görebiliriz. Bunun sebebi şebeke sularına diğer maddelerin petek borularını tıkamasıdır. Petek temizlemenin yapılmaması bu sorunların oluşmasına ortam hazırlar. Peteklerde dolaşan sıcak su da suyun içinde kireç oluşmasına neden olur. Bu nedenler sıcak suyun yeterli hızda sirkülasyon yapamayıp için peteklerin verimli çalışmasına engel olur. Ayrıca yaz aylarında peteklerin kapatılmasından dolayı peteklerin açılacağı zaman peteklerin içinde biriken havanın alınması gerekir. Peteklerin havasının alınması sizin tarafınızdan birkaç dakikalık bir işlemle yapılabilir. Ancak bu şekilde her zaman sağlıklı sonuçlar alınmayabilir. Başta belirtilen sorunlar da dahil kalorifer petekleri ile ilgili neredeyse tüm sorunlar petek temizleme işiyle ortadan kalkar.

Petek temizleme süresi dairedeki radyatör sayılarıyla orantılı ve peteklerin kirlilik durumuna göre değişiklik gösterir. İşin uzmanları her yıl olmasa bile en azından 2 yılda bir kışa girmeden petek temizleme işinin yapılması görüşündeler. Petek temizlemenin en kolay ve güvenilir yolu bu işte uzman olan özel tesisatçı firmalara yaptırmaktır. Fakat firmalara ihtiyaç duymadan evde kendiniz petek temizlemek istiyorsanız petekleri söküp tazyikli su ile petekleri yıkamalısınız. Ancak böyle bir temizleme sadece petekleri genel olarak temizlenizle sonuçlanır. Yani kireç taşı veya diğer maddelerin tıkadığı boruları tam anlamıyla temizlemez ve petek içine giren oksijen yüzünden peteklerinizin kısa süre içinde paslanmasına neden olur. Bu durumda ortaya çıkan paslanmalar ise kalorifer peteklerinizin garanti kapsamında yer almaz. Çünkü kalorifer peteği firmaları peteklerinizi yerinizden sökmemeniz durumunda size garanti koşulları sağlarlar. Bu neden de petek temizleme işinizde karşılacağınız bir olumsuzluktur. Sanıldığının aksine petek temizlemede ev içinde yapılan diğer temizliklerde kullanılan tuz ruhu, çamaşır suyu veya diğer deterjanlar kullanılmaz. Petek temizleme için özel olarak üretilen kimyasal ilaçlar vardır. Bu ilaçlar asit içerdiğinden dolayı işin profesyonelleri tarafından kullanılmalıdır. Petek temizleme işindeki her firma farklı marka ilaç vedeğişik fonksiyonlerde makineler kullanabilirler. Petek temizleme yaptırırken beklentilerinizi belli etmek amacı ile ilaçların ne olduğunu ve makineleri nasıl kullandıklarını tesisatçılara sorabilirsiniz. Bu da daha sağlıklı bir hizmet almanızı sağlayacaktır. Günümüzde her şeyin kolay bir yolunun olduğu gibi bizler için özellikle kış aylarındaki en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan ısınmanın yaratabileceği sorunları ortadan kaldırmak için de petek temizlemenin basit ve etkin sonuçlar veren yolları vardır. Bu işlemleri işin uzmanları kolayca yaparak ısınma sorununuzu ortadan kaldırırlar. Bu işlemler sırası ile şöyledir:

Petek temizleme için ıslak zemini olan bir yer seçilir. Bu yer genellikle banyo olur.
Banyodaki havlupan sökülür. Buraya makinenin bağlanması gerekmektedir.
Petek temizleme işleminde kullanılan özel makinelerin kendine ait hortumları bulunur. Makinelerin çeşitlerine ve markalarına göre bu hortumların sayısı 2 veya 3 olur. Bu hortumlardan birinin sökülen havlupanın bağlı olduğu radyatör dönüş hattına bağlanır. Diğer ucu ise makineye bağlanır. İkinci hortum radyatör basma hattına bağlanır. Bu hortumun diğer ucu petek içindeki kireçli ve kirli suyun akıp gitmesi için bir gidere bırakılır. Bu gider olarak da genellikle klozet veya küvet tercih edilir. Makinenin diğer hortumu ise şebeke hattından temiz su ihtiyacının karşılanabileceği bir yere bağlanmalıdır. Duş başlığının çıktığı yere veya banyodaki diğer bir musluğa bağlanan hortumun diğer ucu ise makinenin içine bırakılır. 2 hortumlu makinelerde önce kirli su gidere bırakılıp daha sonra temiz su alımı yapılır. Ancak 3 hortumlu makinelerde makineye bir hortum aracılığı ile temiz su dolumu yapılırken diğer hortum sayesinde kireçli su gidere bırakılır. Bu şekilde petek temizleme işleminin süresi de azaltılmış olur.
Tüm hortumlar gerekli yerlere bağlandıktan sonra petek temizlemenin diğer aşamasına geçilir. Bir önceki aşamada da belirtildiği gibi işlemin bu kısmında temiz su tesisatından gelen su makine içine yeterli seviyeye gelecek şekilde doldurulur. Makineye temiz su dolarken diğer hortumun vanası açılarak petek borularının içinde birikmiş olan kireçli, kirli su ve tortu gidere boşaltılır. Bu işlem hortumdan temiz su gelene kadar yapılır.
Daha sonra petek temizleme için özel olarak üretilen kireci ve tortuyu temizleyen kimyasal madde temiz su dolu olan makinenin içine boşaltılır. Suyun giderden akmasını sağlayan hortumun ucu makinenin filtre kısmına bağlanır. Vanalar açılır. Bu şekilde makine ve petekler arasında bir sirkülasyon oluşturulur. Makine çalıştırılınca makinede içinde kimyasal madde olan temiz su peteklere gönderilir. Bu esnada makine kapatılarak kısa bir süreliğine kombi açılır. Bunun sebebi ise ısıdan dolayı kirecin ve tortunun daha çabuk çözülebilecek olmasıdır. Bu aşamada makinenin filtresine bağlı olan dönüşüm hortumu sayesinde kireçli su makineye gelir ve temiz su peteklere gider. Petek temizlemenin bu kısmında bütün peteklerin vanası sırayla tek tek açılıp temiz suyun borulara gitmesi sağlanır. Bu işlem her petekte yaklaşık olarak 15 dakika sürer. Bu süre peteklerin kireç durumuna ve sayısına göre değişebilir.
Petek temizlemede bir sonraki işlem en başta yapılan işlemin aynısıdır. Fakat burada peteklerden kireçli ve kirli su yerine, petekleri temizlemek için kullanılan kimyasal maddenin olduğu su gelir. Dönüşüm hortumu yine aynı şekilde klozete bırakılır ve tesisata temiz su basılır. Bu aşamada kimyasal maddeyi borulardan temizlemek amaçlanır. Bu işlem de her petek için ayrı ayrı yapılmaktadır. Bütün peteklerdeki kimyasal maddeli su boşalana kadar işlem devam eder.
Kimyasal maddeli suyun peteklerinden boşalmasından sonra tesisata yeniden temiz su basılır. Bu su petekler içinde ısı sirkülasyonunu sağlayacak olan sudur.
Petek temizlemenin son aşaması olarak radyatörlerin havası alınır. Daha sonra tesisat test edilir.
Petek temizliğinin çoğu faydası vardır. Öncelikle petek temizleme kombinizi daha verimli şekilde çalışır hâle getirecektir. Kireç, tortu veya suya karışan bir takım pislikler temizlendiği için su borularda daha çabucak hareket edecektir. Bu da ısı sirkülasyonu için büyük önem teşkil eder. Yani ısınma süreniz kirli ve kireçli petekler kullandığınız zamankinden çok daha az olur. Petek borularının her yerinde eşit ısıyı hissetmek mümkün olur. Borularda kireç veya tortu biriken yerler hiçbir zaman tam anlamıyla ısınmaz. Bu nedenle peteklerin bazı kısımlarının hep soğuk olduğunu görürsünüz. Ancak petek temizleme bu sorunu ortadan kaldırır. Kombinizin ısı ayarını çok fazla yükseltmeden yeterli ısı seviyesine erişebilirsiniz. Çünkü kombiniz temiz borularda ısı sirkülasyonu sağlamak için çok fazla enerji harcamaz. Bu da yakıt tasarrufu yapmanızda önemli bir rol oynar. Yakıt tasarrufu yaptığınız sürece de çevre kirliliğine olumlu bir katkıda bulunmanızı sağlayacaktır. Ayrıca petek temizlemeye gerekli önemi verdiğiniz, düzenli Aralıklarla petek temizleme işini yaptığınız takdirde kombi, kalorifer ve peteklerinizin daha uzun ömürlü olduğunu göreceksiniz. Petek temizlemeyi derli topluca yaptığınız veya yaptırdığınız takdirde farkı anlamanız çok kolay olacaktır.

Esenyurt Petek Temizliği

 

8.416 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN


WhatsApp WhatsApp Tıkla
Yandex.Metrica
Beylikdüzü Su Tesisatçısı    Esenyurt Su Tesisatçısı     Beylikdüzü Tesisatçı    Avcılar Su Kaçağı Tespiti    Büyükçekmece Su Tesisatçısı